POZOR!!! * * * Stěhujeme se. Ale ne daleko! Nová prodejna je otevřena na nové adrese: Náchodská 129, opět Praha 9 - Horní Počernice. * * *

Jak si vybrat gola sadu

Jak si vybrat gola sadu?

Tak zvaná "gola sada" (správně sada nástrčných případně i zástrčných hlavic s ovladači) je nenahraditelným pomocníkem a nemůže chybět v žádné dílně. I při nákupu gola sady neuškodí předem si ujasnit, jakou gola sadu vlastně chceme:

Velikost čtyřhranu
Mechanici často rozdělují gola sady na "malou" a "velkou". V dobách, kdy Tona Pečky a později i Pistol Hlinsko začaly dodávat gola sady na náš trh, bylo toto dělení vyčerpávající. V malé krabičce se skrývala ráčna se čtyřhranem 1/4" a hlavičky do velikosti 14mm. Velký plechový kufřík pak obsahoval ráčnu se čtyřhranem 1/2" a hlavice do velikosti 32mm. Nic jiného na trhu nebylo.
Časy se však mění. Posléze začala Tona vyrábět ráčnu na čtyřhran 3/4" s hlavicemi do velikosti 50mm. Najdeme je především v dílnách, které opravují nákladní automobily, v pneuservisech, u dráhy apod. V těchto případech se rázem "půlpalcová" gola stává golou "malou", protože "velká" je ta "třičtvrtěpalcová".
Jako by toho nebylo dost, po revoluci k nám začaly proudit goly se čtyřhranem 3/8", které jsou na západ od nás nejpoužívanější. Velikostí čtyřhranu jsou mezi 1/4" a 1/2" a pro práci v autodílně jsou vynikající. Obsahují hlavice velikostí 6-24mm, které jsou běžně nejpoužívanější. Jejich ráčny a ostatní ovladače nejsou tak subtilní, jako sady 1/4", víc vydrží a umožní Vám vyvinout větší sílu. Na druhou stranu jsou tyto ovladače menší než "půlpalcové" a proto jsou "šikovnější" pro práci ve stísněných prostorech, což je problém právě u moderních aut.

Normy určují, ke kterému čtyřhranu se mohou vyrábět určité velikosti hlavic. Příliš silná ráčna na malou velikost šroubu nám umožní vyvinout větší sílu, než kterou vydrží šroub, příliš malá ráčna se zase zničí při aplikaci na velký šroub. Udělejme si tedy inventuru:

velikost čtyřhranu velikost hlavic
1/4" 4-14mm
3/8" 6-22mm
1/2" 8-32mm
3/4" 18-50mm
1" 41-80mm

Tohoto schematu se výrobci neřídí ortodoxně a snaží se přizpůsobit poptávce. V Čechách se např. 1/2" hlavice vyrábějí až do velikosti 36mm (náboj kol u Fabie). V případě, že potřebujete extrémní velikost hlavice, můžete si zakoupit hlavici pro jiný čtyřhran a použít tzv. adaptér neboli redukci. Je to levnější, než si kupovat celou novou gola sadu. Mějte však na paměti, že v tomto případě zatěžujete šroub nebo ráčnu mezní silou a pracujte opatrně.

Nakupujete-li novou gola sadu, uvědomte si, se kterými velikostmi budete asi především pracovat, a podle toho upravte svou volbu. Jestliže už nějaké "gola nářadí" v dílně máte a chcete ho jenom doplnit, změřte si pozorně velikost čtyřhranu abyste se vyvarovali překvapení, že nová sada hlavic nepasuje na starou ráčnu apod.

V nabídce jsou i komfortní sady, které nabízejí dvě i tři gola sady najednou v jednom kufru (tzv. kombinované sady). Pro práci jsou velmi praktické. Menší hlavice jsou třeba čtvrtpalcové nebo tříosminkové, větší hlavice pak půlpalcové. Máte tam více ráčen a ostatních ovladačů, takže cena je vyšší, ovšem zase to přijde levněji, než koupě dvou sad. 

Současná nabídka je velmi bohatá i co se týká ovladačů (vratidla, různé druhy a velikosti nástavců, pákové a kloubové ovladače apod.). Každý ovladač výrazně zvyšuje užitnou hodnotu celé sady. Můžete si samozřejmě koupit nějakou levnou sadu, která má jen hlavice (nebo dokonce jen vybrané velikosti hlavic) a základní ovladače (ráčnu, kardan, nějaký nástavec) s tím, že další věci si můžete dokoupit později. Ale až si je koupíte, tak do sady se Vám nevejdou, hodíte je jen tak někam do šuplíku a až je budete potřebovat, tak je nenajdete. Proto je lepší si připlatit a koupit rovnou nějakou lépe vybavenou sadu.

V našem e-shopu nabízíme jen ověřené kvalitní gola sady. Můžete si samozřejmě kdekoli koupit nějakou "no name" sadu za pár korun. (To "no name" neberte doslova, nějaký název firmy je uveden téměř vždy.) Příležitostí je dost. Některé jsou i poměrně dobré, ale nikdo Vám to nezaručí. Jejich problémem je právě kolísání kvality. Až se Vám u vratidla ulomí čtyřhran a vy si třeba jenom odřete klouby na ruce, až vám v neděli odpoledne na chatě praskne hlavice a Vy nebudete moci dát auto dohromady abyste odvezl rodinu domů, až ... těch situací je mnoho. A nejen to. Věc se nemusí rozbít, ale jen ztratit. Koupené nové nemusí do staré sady pasovat. To se Vám u značkových výrobků nestane.

Hodně štěstí při výběru nového nářadí Vám přeje kolektiv pracovníků golasady.cz.


Akce

1/2" gola sada ovladačů s aretací

Kat. číslo: GSN12-13-10AT
1/2

NOVINKA!

Unikátní špičková sada 1/2" ovladačů.

Cena : 3 998 Kč vč. DPH

1/2" gola sada BAHCO

Kat. číslo: BSN 240
1/2
1/2" hlavice s ovladači vč. kloubového vratidla v  komfortním kufříku.

Cena : 2 999 Kč vč. DPH

3/4" CZECH GOLA typ SN 51

Kat. číslo: GSN34-51
3/4

NOVINKA!

Nová 3/4" sada s kompletní řadou hlavic, ráčna s páčkou s velmi lehkým chodem.
Cena : 6 998 Kč vč. DPH

sada ráčnových klíčů KENNEDY QUATRO

Kat. číslo: RSK 3980
sada ráčnových klíčů KENNEDY QUATRO
23-dílná sada ráčnových klíčů, průchozích hlavic a adaptérů pro použití standartních hlavic.
MULTIFUNKČNÍ PROVEDENÍ!!!
NOVINKA!
Cena : 3 556 Kč vč. DPH
Copyright 2010 - 2012 © Gola sady.cz